Sprawiedliwie, czyli rzecz o kupowaniu zabawek
    Home , Ekspercko    0 Comments
08/12/2017 Sprawiedliwie, czyli rzecz o kupowaniu zabawek

Mały, osiedlowy sklepik papierniczo-zabawkowy z przesympatycznym panem właścicielem. Nieduży – może 5 m2 – ale dobrze zaopatrzony. A już na pewno dokonale rozwiązana kwestia prezentacji produktów, w niczym nieustępująca sprytnym zabiegom korporacyjnych sieciówek. Zabawki i artykuły papiernicze pięknie uśmiechają się z dwóch szerokich półek przed ladą i z szafy tuż obok, do których dziecko ma dostęp niczym nieorganiczny i może po prosu sięgać, a potem błagalnym wzrokiem przekonywać rodzica o słuszności swojego wyboru. Dlaczego o tym piszemy? Ano zaczekajcie, zaraz się wyjaśni. 

Pewnego pięknego dnia właśnie ja – rodzic –  i dwoje przedszkolaków – stają w progach owego sklepiku. Dzieci słyszą magiczne, ukochane przez siebie (i nic dziwnego) słowa: „Dobrze, to dziś wybierzcie sobie mały upominek”. Popłoch – zaczyna się wybieranie, porównywanie, zastanawianie się… Mija kilka minut i są decyzje dwóch małych konsumentów. Jedno dziecko wybiera autko, koszt ok. 35 zł, drugie dziecko – balona. Po prostu zwykłego balona w jedynym słusznym różowym kolorze. Koszt, uwaga, 70 groszy!!! 

I właśnie w tym momencie do głowy rodzica wpada pojęcie „sprawiedliwość”. Bo przecież skoro jedno dziecko wybrało prezencik za 35 zł to drugie niechże wybierze chociaż coś za 25 zł, aby było SPRAWIEDLIWIE, czyli po równo, czyli na tym samym poziomie finansowym. Bo trzeba dzieci traktować sprawiedliwie i nikogo nie faworyzować, nie wyróżniać i starać się dzielić wszystko sprawiedliwie. 

Po takim przebłysku świadomości zaczyna się rozmowa z dzieckiem i zachęta, aby wybrało może coś droższego, innego, większego, lepszego... Jednak negocjacje okazują się bezowocne. Ma być różowy balonik, bo jest „najpiękniejszy na świecie”. Rodzic kapituluje, kupuje i z niemałymi wyrzutami sumienia wychodzi z dziatwą ze sklepu. Rozterki nie mijają – rozważa swoją niesprawiedliwość, zastanawiając się równocześnie w jaki inny sposób wynagrodzić dziecku tę finansową dysproporcję. Ale mijają minuty, godziny, popołudnie i owy „niesprawiedliwy” rodzic obserwuje, że dzieciaki – każde z nich – świetnie bawią się swoimi prezentami i są po prostu szczęśliwe.

Wniosek? Trywialny – dla dzieci nie jest ważne ile kosztuje prezent. Ważne jest to, że sami wybrali dla siebie upominek. Na szczęście nie znają jeszcze w pełni roli i wagi pieniądza i nie wymagają od nas sprawiedliwego, czyli równego finansowego traktowania. Balonik za 70 groszy będzie tak samo drogi jak każda inna zabawka. Dlaczego? Bo najcenniejsza jest w tym wszystkim decyzja dziecka – jego wybór, jego upodobania, nawet jeśli dziwią nas – rodziców. 

Dlatego nie kupujmy sprawiedliwie – kupujmy z sercem i dużą wyrozumiałością dla wyborów naszych dzieci

Comments

Log in or register to post comments

Sklep Internetowy Patatoy

Sklep Patatoy link Przejdź

Kim jesteśmy

Parę lat temu mieliśmy takie marzenie: stworzyć wyjątkowe miejsce w sieci – miejsce dla dzieci – w którym będą tylko wybrane, najlepsze zabawki, specjalnie wyselekcjonowane, kolorowe, bezpieczne i trwałe. To marzenie udało nam się spełnić i teraz codziennie jako PaTaToy.pl wysyłamy do naszych małych odbiorców przesyłki z dobrą zabawą. Bo wiemy, że zabawa to ważna sprawa - A ten blog to nasza dodatkowa przestrzeń, w której chcemy nie tylko doradzać, ale też podpowiadać, inspirować i intrygować oraz zwracać Waszą uwagę często na sprawy prozaiczne, ale bardzo ważne. Mamy nadzieję, że polubicie to miejsce i wspólnie z nami będziecie codziennie podróżować przez świat zabawy.

Kalkulator zabawy

Kalkulator zabawy link Przejdź

Facebook

InstagramPogotowie Prezentowe

Pogotowie prezentowe link Przejdź