Zabawa stop
    Home , Inspiracje    0 Comments
11/06/2018 Zabawa stop

Pamiętacie jak pisaliśmy o etapach zabawy? A czy przypominacie sobie wpis o niekupowanie zabawek na zapas? Dziś na bogu ważny wpis o zamykaniu pewnych etapów zabawy.

Wielokrotnie pisaliśmy, że dzieci muszą przejść przez różne etapy zabawy. Ale nie pisaliśmy o tym jak w praktyce wygląda przechodzenie i rozwój zabawy dziecka. Dlatego dziś nieco więcej na ten temat.

Jak zapewne sami wiecie, dzieci mają swoje ulubione zabawki – potrafią się bawić nimi godzinami, codziennie, powtarzając sekwencję tych samych działań, ruchów, czynności. Gdyby zapytać rodzica, jaką zabawkę lubi jego dziecka najbardziej (poza ulubionymi przytulankami różnego typu i wyglądu), bez problemu usłyszelibyśmy obszerną odpowiedź. Odpowiedź, usłyszana teraz, może być już jutro nieadekwatna do rzeczywistości. Dlaczego? Bo dzieci potrafią z dnia na dzień odrzucić zabawki, które pochłaniały je do końca. Bo właśnie DZIŚ opanowały ten etap i zakończyły go przechodząc niespodziewanie do zupełnie innego rodzaju zabawy. Nagle okazuje się, że ulubiona układanka leży nieużywana na półce, podczas gdy jeszcze wczoraj była eksploatowana na możliwe wszystkie sposoby. Całe piękno rozwoju dziecka pokazuje, że skoki dotyczą nie tylko jego wzrostu, emocji, ale też zabawy. Dlatego też pisaliśmy o niekupowanie zabawek na zapas, bo może się okazać, że np. układanki przestały być dla malucha atrakcyjne. Bo nagle odkrył on inny sposób na zabawę i poprzedni etap zostawia za sobą. Oczywiście nie oznacza to, że dana zabawka przestala się podobać – ona po prostu jest dla malucha już „zbyt łatwa”. On potrzebuje nowych zabawowych wyzwań tu i teraz. Odkrywa, że można bawić się inaczej i chce to „inaczej” odkryć.

A może Wam udało się wyłapać moment – dzień, tydzień – w którym zauważyliście zmiany w sposobie zabawy dziecka? Spróbujcie sobie przypomnieć kiedy to było. Często czekamy, aby dziecko opanowało określone umiejętności – czekamy z niecierpliwością, obserwujemy, próbujemy pomóc dziecku je nabyć i… musimy być naprawdę cierpliwi, bo maluch ma swój tryb rozwoju. A potem niespodziewanie, między pracą, kolacją, placem zabaw czy kaszką odkrywamy z radością, że TEN etap nastąpił.

I takich etapów i rodzicielskich spostrzeżeń „że to JUŻ” Wam życzymy! Zwłaszcza teraz, gdy (nie)spiesznie czekamy na wakacje!

Pozdrawiamy

Zespół PaTaToy

 

Comments

Log in or register to post comments

Sklep Internetowy Patatoy

Sklep Patatoy link Przejdź

Kim jesteśmy

Parę lat temu mieliśmy takie marzenie: stworzyć wyjątkowe miejsce w sieci – miejsce dla dzieci – w którym będą tylko wybrane, najlepsze zabawki, specjalnie wyselekcjonowane, kolorowe, bezpieczne i trwałe. To marzenie udało nam się spełnić i teraz codziennie jako PaTaToy.pl wysyłamy do naszych małych odbiorców przesyłki z dobrą zabawą. Bo wiemy, że zabawa to ważna sprawa - A ten blog to nasza dodatkowa przestrzeń, w której chcemy nie tylko doradzać, ale też podpowiadać, inspirować i intrygować oraz zwracać Waszą uwagę często na sprawy prozaiczne, ale bardzo ważne. Mamy nadzieję, że polubicie to miejsce i wspólnie z nami będziecie codziennie podróżować przez świat zabawy.

Kalkulator zabawy

Kalkulator zabawy link Przejdź

Facebook

InstagramPogotowie Prezentowe

Pogotowie prezentowe link Przejdź