Pogotowie Prezentowe

Warto wiedzieć, czyli zabawkowy FAQ, cz. 3

Dziś bierzemy na warsztat modne ostatnio międzynarodowe certyfikaty zabawek, które znajdziemy na opakowaniach. Dlaczego są tak ważne i co oznaczają?? Zapraszamy do zapoznania się z naszą małą ściągą.

1. Znak CE

Powinny mieć go wszystkie zabawki na rynku europejskim; inaczej nie zostaną dopuszczone do sprzedaży. Ale uwaga – nie jest to znak nadawany przez zewnętrzną instytucję! Przez to nie gwarantuje 100% bezpieczeństwa i nie jest równoznaczny z jakością zabawki. Każdy producent sam wystawia taki certyfikat, będący jego osobistym potwierdzeniem zgodności z europejskimi normami technicznymi. Niestety zdarzają się firmy, które mimo umieszczenia znaku, łamią przepisy i stosują w procesie produkcji niedozwolone substancje. Jak więc wybierać bezpiecznie? Dobrze jest sprawdzić czy dana zabawka ma też inne certyfikaty, potwierdzające jej jakość.
Wielkość znaku na opakowaniu powinna być nie mniejsza niż 5 mm. 

2. TÜV Rheinland PROOF

Innym ważnym, europejskim certyfikatem jest TÜV Rheinland PROOF, czyli gwarancja, że zabawka jest bezpieczna, a do jej malowania wykorzystano nieszkodliwe substancje. 


3. Certyfikat PEFC

Jest on ważny ze względów społecznych. Bowiem potwierdza, że produkt wykonano z poszanowaniem ekologicznych, społecznych i ekonomicznych standardów.


4. FSC

Znak ten dotyczy zabawek drewnianych i oznacza, że zostały one wyprodukowane z drewna, które pochodzi w 100% z lasów gospodarowanych według ściśle określonych kryteriów, czyli z poszanowaniem naturalnych zasobów leśnych.


5. Oznaczenie Fair Trade

Bardzo ważny znak podejmujący zagadnienia związane z procesem produkcji i kwestami zatrudnienia. Obecnie wiele się słyszy o wyzysku pracowników i zatrudnianiu ich „na czarno” lub o wykorzystywaniu nieletnich do pracy ponad siły. Dlatego warto, abyśmy szukali tego znaku na opakowaniach. Jest on potwierdzeniem, że wytwórca nie zatrudnia dzieci, a pracownikami są wyłącznie osoby dorosłe traktowane godnie i otrzymujące należytą zapłatę za swoją pracę. 

6. GOTS - Global Organic Textile Standard

Znak ten jest potwierdzeniem, że kupujemy zabawkę, w składzie której znajduje się bawełna organiczna. Co ważne mamy wtedy pewność, że podczas uprawy nie stosowano pestycydów ani innych środków chemicznych. Bawełna można być w naturalnej lub barwionej bezpiecznymi barwnikami postaci. 


Tagi:
  • EKSPERCKO

Autor: ela