Pogotowie Prezentowe

Wakacje wyzwania - 5 propozycji na 10 tygodni

Wakacje przez duże "W" już rozpoczęte. Jeśli dobrze liczymy, mamy do dyspozycji aż (dzieci powiedzą pewnie: "tylko") 69 wolnych dni do wykorzystania, czyli niespełna 10 tygodni. Potencjał czasowy spory. Zapraszamy Was do wakacyjnego wyzwania - pięć propozycji do przemyślenia i (mamy nadzieję) wcielenia w życie. Po dwa tygodnie na realizację każdego :) Zaczynamy :) I co ważne, pamiętajcie - są to propozycje rodzinne, niezależnie od wieku i pogody :)

Wyzwanie nr 1 - muzeum

Tak, tak, wyprawa do muzeum to nasza pierwsza propozycja. Bo doskonale wiemy, że w roku szkolnym ciężko taki czas wygospodarować. Teraz do dzieła - zwłaszcza jeśli mieszkacie w dużym mieście, w którym odwiedzać muzea możecie pewnie co tydzień! Jeśli natomiast w Waszej miejscowości takowego nie ma to przecież idealna okazja, aby wybrać się na jednodniową wycieczkę. Oferta jest ogromna - od Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdrój czy w Karpaczu po Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu, Centrum Bajki w słynnym Pacanowie i wiele innych, które znajdziecie w sieci... Kultura wysoka na wyciągnięcie ręki :)

Wyzwanie nr 2 - zielnik

Natura to piękno, które mamy zupełnie za darmo i które wciąż zachwyca nas swoim bogactwem. Warto wakacyjnie zaszczepić w dzieciach chęć obserwacji natury - ot, choćby przygotowaniem domowego zielnika np. z miejsca, w którym spędzało wakacje. Prosty sposób, aby poznać lepiej nazwy kwiatów, drzew, krzewów... Możecie w tym przypadku skorzystać np. z serii książkowej Wydawnictwa Arkady "Zielnik. Drzewa i krzewy owocowe" lub najpierw poznać kwiaty i krzewy wraz z lekturą "Znajdź nas! Woda, łąka las", a jeśli do tego wykorzystacie jeszcze naszą praskę do kwiatów to zielnik powstanie w mgnieniu oka!

Wyzwanie nr 3 - festiwal, zloty, zjazdy

W lecie aż roi się od festiwalowych wydarzeń. Lubicie Bałtyk? Spróbujcie zaplanować wypad na Zlot Żaglowców. Wolicie niewysokie góry? Wybierzcie Nysę z Festiwalem Ognia i Wody - połączenie pokazów fajerwerków i wody. A jeśli chcecie zawitać do stolicy, sprawdźcie terminarz wydarzeń Dziecięcego Lata Teatralnego. Do tego nie zapomnijcie, że lipiec i sierpień to też czas wielu rekonstrukcji bitew, w tym najważniejszej - pod Grunwaldem.

Wyzwanie nr 4 - noc pod namiotem

Czy to też było Waszym największym, dziecięcym marzeniem? Spanie pod namiotem to wciąż magia dla dzieciaków, zwłaszcza w dobie infocywilizacji i technizacji. Choćby jedna noc albo przedłużony wieczór będą niezapomnianym przeżyciem. Nie zapomnijcie wtedy szukać świetlików i nocnych odgłosów natury!

Wyzwanie nr 5 - fotowspomnienia

Kiedyś wywoływaliśmy zdjęcia, które lądowały w przepastnych albumach w skórzanej oprawie. Dziś mamy je na wirtualnych dyskach, w tzw. chmurach, w których czekają na zapomnienie :) Dlatego w wakacje warto je odświeżyć, zobaczyć co kryją czeluści wirtualnego świata. Może uda się zrobić pokaz zdjęć z czasów jeszcze "przed dziećmi"? A może uda się dzieciom pokazać czasy, gdy były bardzo małe? Fotowspomnienia to świetna okazja do przekazania historii rodziny, do opowieści "jak było kiedyś", co się zmieniło... Dla dzieci to świetna lekcja przeszłości i teraźniejszości oraz wiedzy o swoich najbliższych.

A może Wy macie jakieś swoje prywatne rodzinne wyzwania???

Podzielcie się nimi z nami! Czekamy!

Pozdrawiamy wakacyjnie

Zespół PaTaToy
Które wyzwanie podejmujecie jako pierwsze?

A może uda Wam się coś do tej listy dopisać?

Czekamy!!!

Zespół PaTaToy.pl

Tagi:
  • EKSPERCKO

Autor: ela