Pogotowie Prezentowe

Refleksje długoweekendowe

Lubimy, oj lubimy, długie weekendy. Wszyscy, chyba bez wyjątków. Dlaczego? Tłumaczyć nie trzeba - taki powiew urlopu w ciągu roku to zawsze dawka dobrych emocji i chwili wytchnienia, która pozwala już spokojniej czekać na TEN właściwy urlop. A skoro jest długi weekend to jest i zabawa, niesłychanie ważna sprawa.

Długie weekendy to idealny czas dla... obserwatorów. I to nie tylko takich, którzy liczą dochody zgarnięte podczas 4 czerwcowych dni, a obserwatorów-rodziców, którzy mają w tym czasie wiele okazji, aby przyjrzeć się swoim dzieciom bardziej, uważniej i szczegółowiej. Czas obserwacji i wniosków, które nasuwają się niemal same.

Wniosek 1 - POGODA

Dla nas - dorosłych - pogoda jest niesłychanie ważna i od niej uzależniamy swoje plany, dopasowujemy je, zmieniamy, narzekamy, że coś się nie udało przez pogodę, która zawsze przecież jest swoistą niespodzianką od Pana Boga. A dzieci? Dla nich pogoda jakby nie istniała. Nie jest ważne słońce czy deszcz, ważna jest zabawa, którą maluchy niejako automatycznie dostosowują do realiów, nie wyglądając nawet przez okno. Deszcz jest tak samo fantastyczny jak słońce, ciepły polar jest na równi akceptowany ze strojem kąpielowym... I takiej właśnie akceptacji (czy może dopasowania) powinniśmy się od nich uczyć. Codziennie.

Wniosek 2 - ZABAWKI

Zaraz pomyślicie jakie to zabawki podamy jako te "top", "must have". I tu miła niespodzianka: najlepsze zabawki to te naturalne: woda, piasek, kamyki, trochę gałęzi... Nic topowego - ot, naturalne zasoby do wzięcia od zaraz, zupełnie bezpłatnie, w konfiguracjach dowolnych, gwarantujących 100% satysfakcji. Nad jeziorem (czy nad naszym Bałtykiem) było to doskonale widać - dzieci nagle wchodzą jakby w inną przestrzeń zabawy, a naszym zadaniem jest im nie przeszkadzać lub w razie prośby - zwyczajnie pomagać.

WNIOSEK 3 - ZABAWA

Zabawa to lustro duszy dzieci - pokazuje czym się interesuje, o czym w danej chwili myśli, co lubi,czym zaprząta sobie głowę albo co ostatnio ciekawego zobaczyło, usłyszało bądź nauczyło się. Zabawa odbija świat malucha - jego zapatrywania, czasem jego dziecięce zmartwienia, niepokoje, ale też radości i sukcesy...

Pytania do wniosków:

- na jaką pogodę trafiliście podczas Waszego długiego weekendu?

- jakie naturalne zabawki znalazły i wybrały Wasze dzieci?

- w jaki sposób się bawiły? Na czym skupiły swoją uwagę?

Jeśli znacie odpowiedzi na powyższe pytania to macie nowy bagaż informacji o Waszych dzieciach, który jest Waszą polisą na kolejne dni. A jeśli gdzieś umknęła Wam obserwacja dzieci - polecamy - na swoje maluchy nigdy przecież nie można się napatrzeć!!!


Ciekawych obserwacji, nowych wniosków i pięknej pogody Wam życzymy!!!

Zespół PaTaToy.plTagi:
  • EKSPERCKO

Autor: ela