Pogotowie Prezentowe

Patriotyzm i dzieciaki

Słowo patriotyzm w listopadzie jest chyba odmieniane przez wszystkie przypadki. Dorośli znają jego głębię i wiedzą, jak ważna jest miłość do ojczyzny, ale jak kształtować postawy patriotyczne u dzieci?

Odpowiedź będzie prosta - przez zabawę i pokazywanie dziecku piękna kraju. Poważne i dumnie brzmiące słowa nie będą bowiem tak skuteczne jak popołudnie spędzone na wspólnej zabawie z patriotycznymi akcentami w tle, które pozwolą rozkochać, zafascynować i uwrażliwić malucha na jego ojczyznę. 

Jak zacząć? Zobaczcie nasze podpowiedzi.

Najlepiej zacząć od mapy. Może to być zwykła mapa lub specjalnie dostosowana do dzieci, np. Mapa Polski Dumel, zawierająca informacje z zakresu historii i geografii Polski, a nawet potrafiąca "zaśpiewać" Mazurek Dąbrowskiego. Dzieci odkryją poszczególne miasta i ich herby, poznają historie wielkich Polaków, znane budowle i wiele innych ważnych informacji o swoim kraju.

Wiedzę o ojczyźnie dzieci mogą też zdobywać z Globusem Odkrywcy Fisher Price. Jest to zabawka, która posiada 3 poziomy trudności, uczy ponad 100 dźwięków, piosenek, melodii i zdań w języku polskim. Świetny początek spotkań z geografią Polski w kontekście jej miejsca na ziemi.


Jeszcze inną propozycją, ale już dla starszaków, będzie gra Rebel Timeline Polska. Gra jest idealnym narzędziem do wykorzystania przy nauce historii, ale też świetnym sposobem na wspólne rodzinne popołudnie. Zadanie dla graczy nie jest łatwe - muszą na osi czasu umiejscowić ważne wydarzenia z historii Polski, losując poszczególne karty z talii. Zapamiętują przy tym daty i wzbogacają wiedzę historyczną.

A Wy jakie macie swoje sposoby na kształtowanie postaw patriotycznych u dzieci?


Pozdrawiamy

Zespół PaTaToy.pl

Autor: ela