Pogotowie Prezentowe

Nasza Niepodległa

Dla jednych dzień jak co dzień, dla drugich ważne święto i okazja do powrotu do historycznych chwil naszego kraju, a dla jeszcze innych lekcja życia, pochwała wartości i piękna czegoś co jest najważniejsze - Polski Niepodległej. Niezależnie jednak od podejścia i przekonań warto dziś na chwilę zatrzymać się właśnie nad Polską i spróbować poznać ją bardziej.

W sieci z racji 11 listopada ktoś wpadł na świetny pomysł, w który z powodzeniem można zaangażować dzieci i przy okazji opowiedzieć o historii naszego kraju - choćby o kilku najważniejszych faktach, które pozwolą maluchom spojrzeć nieco inaczej na historię. "Mamy Niepodległą" to akcja, która zachęca do wysłania elektronicznej kartki najbliższym. Można więc babci czy dziadkowi przesłać wybraną pocztowkę, w której wspominamy dzień odzyskania przez Polskę niepodległości. Dla starszego pokolenia ten gest będzie miał szczególne znaczenie - pamiętają oni bowiem jeszcze zupełnie inną Polskę, a kartka, która dostaną, będzie dla nich radością i potwierdzeniem, że wnuki wiedzą, pamiętają i świętują. Prosty gest, ważna lekcja historii, odpowiedzialności i dbania o to, co powinno być ważne dla przyszłych pokoleń.

11 listopada to też okazja, aby porozmawiać o Polsce - o zabytkach, ważnych wydarzeniach, o miastach, krajobrazie i wielu, wielu innych. I tu jak zawsze z pomocą przychodzą producenci gier i zabawek, które znajdziecie oczywiście u nas.

Na początek tradycyjnie - mapa - ale w nowoczesnym wydaniu. Jest ona wyposażona w panel dotykowy z aktywnymi ikonkami, pod którymi kryją się informacje dotyczące historii i geografii, a nawet Mazurek Dąbrowskiego! Dzieci muszą np. wskazać właściwe położenie polskich miast. Jest też trudniejsza wersja, w której pytania dotyczą herbów, znanych osób czy budowli. Świetna lekcja historii, geografii i patriotyzmu, idealna na listopadowe wieczory.

Inna propozycja to podróż z książką przez Polskę. Będą legendy, zabytki, ptaki, drzewa i charakterystyczne krajobrazy . A wszystko to w postaci zagadek, naklejek, modeli budynków z kartonu do złożenia (np. Pałac Kultury i Nauki, Zamek w Malborku) czy kolorowanek:

A gdy jednak wolicie grę i zabawę w jednym to dobrym rozwiązaniem będzie podróż przez historię naszego kraju - Timeline Polska. Jest to jednak propozycja dla juniorów, bowiem gra wymaga umiejscowienia na osi czasu poszczególnych wydarzeń historycznych. Trzeba więc nie tylko sprawnie czytać, ale też łączyć ze sobą fakty, syntezować wiadomości i wskazywać odpowiednie daty. Duże wyzwanie, które na pewno zaprocentuje podczas lekcji historii w szkole.

Który sposób na spotkanie z Polską wybieracie???

Miłego świętowania!

I miłego długiego weekendu!

Tagi:
  • EKSPERCKO

Autor: ela