Pogotowie Prezentowe

Motoryka mała w zabawie - część I

Motoryka mała - to pojęcie weszło ostatnio na stałe do rodzicielskiego słownika. Nieco enigmatycznie brzmiące, odnosi się do sprawności ręki, przede wszystkim dłoni i palców. Ma swoje szczególnie zastosowanie w okresie przedszkolnym i wczesnoszkolnym, kiedy to kształtuje się umiejętność pisania.

Na pozór wydawać by się mogło, że sprawności ruchowe nabywamy automatycznie, zgodnie z wiekiem i nie są one niczym nadzwyczajnym. I dobrze gdy tak się dzieje - gdy przez codzienną zabawę, rozwijamy się ruchowo, przechodząc na kolejne, bardziej zaawansowane, poziomy operowania dłonią i palcami. Zdarzyć się jednak może, że dłoń jest mało wyćwiczona i wymaga wsparcia. Najlepiej poprzez zabawę.

Jak w codzienności wspierać rozwój motoryki małej?

Wyjaśnienie samego pojęcia maluchowi pomoże o tyle, o ile w zadbamy o to, aby miał jak najwięcej okazji do zabaw "paluszkowych" - aby coś chwytał, podnosił, wyklejał, wciskał, wyciągał, nawlekał, układał. Słowem, organizujemy tak zabawę, aby dłoń i palce były w nią mocno zaangażowane - niejako zmuszone do precyzyjnego działania.

Układamy, nakładamy

Ćwiczenia motoryki małej warto zacząć od wyciągnięcia klocków i wszelkiego rodzaju nakładanek:

lub układanek:


albo też piramid w różnych wersjach i kolorach:


Dla fanów motoryzacji na pewno mocne będą auta z ładunkiem, który trzeba precyzyjnie załadować:


Przeplatamy, nawlekamy i wyszywamy

Zabawy te wymagają od dziecka nie tylko pełnego zaangażowania ręki, ale też skupienia i cierpliwości - cech, które przydadzą się również w dorosłym życiu. W PaTaToy.pl znajdziecie zarówno kolorowe przeplatanki Hape z wizerunkami zwierząt:


jak i przeplatanki motoryczne:


A jeśli wolicie wyszywać, sprawdźcie zestawy kreatywne Hape:


Zawiązujemy buty

Wiązanie butów to umiejętność poskromienia niesfornych sznurowadeł. Ale z takimi trampkami ani wiązanie butów, ani motoryka mała nie będzie żadną trudnością!

Wciskamy pixele


Gdy wiązanie butów zostanie opanowane, mamy prawdziwe motoryczne wyzwanie - układanie pixeli na portfelu, plecaku czy piórniku, które wymaga nie lada precyzji, bo pixele to malutkie części lubiące się chować, spadać czy znikać :)Chwytamy i segregujemy

Segregowanie koralików, klocków i innych elementów to jeden z najprostszych patentów na motorykę małą. W PaTaToy.pl znajdziecie sympatycznego pieska, który prosi o pomoc i poukładanie do miseczek kości zgodnie z ich kolorami. Kto mu pomoże?To co, jesteście gotowi na spotkanie z motoryką małą???


Pozdrawiamy

Zespół PaTaToy.pl


Autor: ela