Pogotowie Prezentowe

Jak kupować zabawki? (Nie)poradnik dla każdego


W branży zabawkowej mówi się, że "sezon za nami". To prawda, sezon na zabawki i prawdziwe szaleństwo zakupowe minęło. Teraz chwila wytchnienia, podsumowanie i czas na refleksje podsumowujące sezon. Jak kupowaliśmy zimą 2016 i dlaczego wciąż mamy problem z wyborem właściwych zabawek dla maluchów?

Kupno zabawki dla dziecka z pozoru nadal wydaje się rzeczą błahą. Tyle jest produktów na rynku, że przecież każdy znajdzie coś, co ucieszy brzdąca. Niby racja, niby prawda, a rzeczywistość i tak skrzeczy, bo po świętach sporo prezentów zyskuje niechlubne miano "zwrot". 

Dlaczego?
Jakie błędy popełniamy, kupując zabawki?
O czym warto pamiętać? Zasad jest kilka - "ubraliśmy" je w pytania:

1. Co lubi dziecko, które chcemy obdarować?
Prozaiczne pytanie, ale warto je zadać, zwłaszcza jeśli kupujemy prezent nie dla swojego malucha. Jeśli preferuje zabawy artystyczne i nie po drodze jest mu np. z puzzlami, to nie uszczęśliwiajmy go ambitną układanką w 200 częściach. Szukajmy prezentu w obszarach, które go interesują.

2. W jakim wieku jest dziecko?
Nie kupujmy zabawek "na wyrost". Rozwój dziecka to także rozwój jego umiejętności zabawy. Nie wyprzedzajmy faz zabawy - do każdej z nich maluch musi dorosnąć. Spokojnie dorosnąć.

3. Prezent dla rodzica czy dla dziecka?
Swoje rodzicielskie ambicje czy zabawkowe marzenia warto najpierw skonsultować z potrzebami i upodobaniami dziecka. Komfortowa jest sytuacja kiedy dziecko będzie tak jak rodzic ceniło np. zabawki konstrukcyjne. Może się jednak zdarzyć, że jego wybory będzie diametralnie inne. Uszanujmy je.

4. Zabawka na ten sezon czy następny?
Kupujmy zabawki odpowiednie dla danego sezonu i pory roku. Dziecko che bawić się otrzymanym prezentem tu i teraz - nie za pół roku czy za rok i trudno będzie wytłumaczyć mu zasadność czekania. Sanki latem i rolki zimą - takie pomysły warto naprawdę trzy razy przemyśleć.

5. Co robi zabawka?
Wybierajmy zabawki, które będą wymagały od dziecka czegoś więcej nie tylko wciśnięcia jednego przycisku. Niech "zmuszają" do działania, myślenia, pełnego zaangażowania się w zabawę. Niech poczuje się twórcą, a nie tylko odtwórcą założeń producenta.

6. Będziemy bawić się razem?
Doskonałą zabawką będzie ta, która łączy i angażuje do zabawy nie tylko dziecko, ale też rodziców czy dziadków. Niech zabawka "wymusza" w pozytywnym tego słowa znaczeniu interakcję z domownikami.

7. Czy zabawka jest trendy?
Trendy, moda - tak, ale trzeba się umiejętnie poruszać w gąszczu reklam, ofert i propozycji zabawkowych. Nie każda moda jest dobra i nie każdą od razu trzeba wykluczyć. Dobry research pomaga w podjęciu zakupowych decyzji.

8. Jest bezpieczna?
Atesty i certyfikaty to gwarancja bezpieczeństwa i jakości. Dlatego dobrze jest dokładnie prześledzić informacje zawarte na opakowaniu.

9. Dla pokoleń?
Jest wiele zabawek, które kupione dla pierworodnego, doskonale sprawdzą się przy drugim i kolejnym dziecku, a nawet... wnuku! Zwracajmy uwagę na jakość i materiał, z jakiego są wykonane. Obecna moda np. na zabawki drewniane daje szansę, aby przetrwały one pokolenia.

10. Pogotowie Prezentowe?
Nie masz czasu na szukanie? Nie jesteś pewien swojego wyboru? Z myślą o Tobie stworzyliśmy w PaTaToy.pl Pogotowie Prezentowe - w ciągu 24 godzin otrzymasz od nas propozycje zabawek zgodnie z informacjami, które wpiszesz w formularzu zgłoszeniowym.

Zakupowego powodzenia!

Zespół PaTaToy.pl

Tagi:
  • EKSPERCKO

Autor: ela