Pogotowie Prezentowe

FAQ, czyli wszystko co powinniśmy wiedzieć o zabawkach, część II

Dlaczego znak CE jest niezbędny na każdym opakowaniu produktu, jaki długie powinny być sznurki w zabawkach dla dzieci poniżej 3 roku życia i co to są ftalany – o tym w naszym cyklu. Odpowiadamy na kolejne 5 pytań.

1. Czy każda zabawka musi mieć oznakowanie CE?

Tak, każda zabawka na rynku europejskim powinna mieć taki symbol. Oznacza on, że producent przestrzega norm unijnych w zakresie produkcji i bezpieczeństwa zabawek. Pamiętajmy jednak, że certyfikat ten wcale nie jest certyfikatem zewnętrznym (nie jest nadawany przez żadną instytucję). Jest jedynie potwierdzeniem ze strony producenta, że produkt jest zgodny z europejskimi normami technicznymi, czyli jest bezpieczny dla użytkowania i dla środowiska. Jeśli chcemy mieć pewność, że zabawka została przebadana przez instytucje do tego upoważnione, szukajmy informacji np. o ateście Instytutu Matki i Dziecka, Państwowego Zakładu Higieny czy innych.

2. Jak długi powinien być sznurek w zabawkach?

Dzieci często otrzymują pieska, autko czy pociąg do ciągnięcia na sznurku. Warto jednak na początku sprawdzić czy jego długość zgodna jest z przepisami. Sznurek musi być odpowiednio krótki, aby dziecko nie zdołało zawiązać go sobie wokół szyi. Dopuszczalna długość to 220 mm.

3. Co to są ftalany?

Są to substancje chemiczne, które można znaleźć w klejach, farbach, laminatach PCV. Wykorzystywane są przede wszystkim do zmiękczania plastiku. Ich lotne postacie mogą powodować astmę u dzieci, a u kobiet nawet bezpłodność. Dlatego niedopuszczalna jest sytuacja kiedy maluch bawi się na podłodze z PCV, przy produkcji której wykorzystywano te substancje. Ftalany również łatwo się wypłukują, a więc są niebezpieczne w momencie gdy dziecko bierze zabawkę do buzi. 

4. Jaka jest dopuszczalna głośność zabawek grających/śpiewających?

Górna granica to 80 decybeli. Gdy zabawka przekracza ten poziom jest niebezpieczna dla słuchu dziecka.

5. Czy na opakowaniu każdej zabawki musi być adres producenta?

Każdy producent  ma obowiązek podać na opakowaniu dane teleadresowe. Jeśli zabawka jest importowana, powinien być dostępny adres dystrybutora, aby w razie wątpliwości wiedzieć gdzie zgłosić się z uwagami bądź reklamacjami. 

Autor: ela