Pogotowie Prezentowe

FAQ, czyli wszystko co powinniśmy wiedzieć o zabawkach, część I

W naszym cyklu będziemy odpowiadać na pytania dotyczące zabawek. Czasem będą to pytania niezwykle prozaiczne, ale wyjątkowo ważne, a czasem wejdziemy mocno w sferę przepisów, zasad i warunków.

Będzie to baza wiedzy dla Was, która pozwoli usystematyzować nieco dotychczasowe informacje. W każdej odsłonie będziemy mieć dla Was 5 pytań i 5 odpowiedzi. A zatem zaczynamy 

1. Czy do każdej zabawki powinna być dołączona instrukcja?

Tak, do każdej powinna być instrukcja w języku polskim. Dodatkowo w przypadku rowerków czy hulajnóg powinniśmy znaleźć też instrukcje użytkowania. Ponadto, do produktów, które musimy złożyć (kupionych w częściach) powinna być też instrukcja montażu.

2. Czy można zwrócić zakupioną zabawkę?

W przypadku zakupu przez internet możemy ją zwrócić w ciągu 14 dniu bez względu na podwód zwrotu. Należy wtedy wypełnić specjalny formularz, który uzyskamy u sprzedającego. Niektóre sklepy np. PaTaToy.pl  czas zwrotu wydłużają aż do 30 dni. Inaczej wygląda sytuacja gdy zabawkę zakupiliśmy w sklepie stacjonarnym. Tu możemy ją zwrócić lub wymienić na inną tylko w przypadku gdy okaże się wadliwa. Oczywiście podstawą zwrotu jest paragon. Czas: aż dwa lata od daty zakupu. 

3. Czy na każdej zabawce musi być informacja dotycząca wieku dziecka do jakiego jest przystosowana?

Tak, producent ma obowiązek zaznaczyć dla jakiego wieku jest dana zabawka. Ostrzeżenie może mieć formę tekstową („Nieodpowiednie dla  dzieci w wieku poniżej 3 lat”) lub obrazkową:

ZDJĘCIE

Warto też zwrócić uwagę czy zaleca się, aby zabawa odbywała się pod nadzorem osoby dorosłej. 

4. Gdzie zgłosić niebezpieczną zabawkę?

Nadzór nad zabawkami sprawuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), który sprawdza zabawki pod kątem bezpieczeństwa i użytkowania. Jeśli rodzic uważa, że produkt nie spełnia wymogów może zgłosić swoje wątpliwości do UOKiK osobiście lub poprzez formularz:  www.uokik.gov.pl/zgloszenie_niebezpiecznego_produk...

Innym organem jest Inspekcja Handlowa lub organizacje pozarządowe działające w obronie klientów, np. Federacja Konsumentów.

5. Czy producent ma obowiązek informowania, że zabawka może powodować alergie?

Od lipca 2013 każdy producent ma obowiązek informowania o substancjach zapachowych. Pod żadnym pozorem produkty dla dzieci nie mogą zawierać np. olejku komosowego, olejku werbenowego czy piżma ambrowego (chyba, że występują w śladowych ilościach). 


Autor: ela