Pogotowie Prezentowe

Cylinder, czyli sprawdzamy produkty

Rozwój dziecka do lat trzech to czas niezwykle intensywnego eksplorowania świata. Kto już ma nieco starszego malucha wie, że bezpieczeństwo i uważność rodzica w tym czasie musi być na najwyższym poziomie, zwłaszcza na etapie kiedy dziecko każdy napotkany przedmiot „smakuje”, czyli wkłada do ust.

Każda zabawka, nawet ta, która wydaje się najlepsza i najbardziej kolorowana, musi być wcześniej przez rodzica sprawdzona. Niby czynność prozaiczna, ale często w codziennym pośpiechu o niej zapominamy, licząc na to, że producent sam zadba o bezpieczeństwo naszych dzieci. I w większości przypadków tak się dzieje. Ale ostrożności nigdy dość. Dlatego Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przychodzi nam z pomocą i to bardzo konkretną.

 

Na stronie UOKiK (publikacje@uokik.gov.pl) można zamówić bezpłatnie specjalny cylinder – „miarkę” do zabawek lub ich elementów. Jak ona działa? Średnica cylindra to średnica przełyku dziecka. Jeśli więc uda się włożyć zabawkę lub jakąś jej część do cylindra wiemy, że zabawka jest zbyt mała i przez to niebezpieczna dla malucha. Istnieje więc ryzyko połknięcia przedmiotu. Ten sam eksperyment możemy przeprowadzić również z elementami butów czy ubrań. Wtedy dokładnie wiemy, czy dany produkt nadaje się dla dziecka, które nie ukończyło 3-go roku życia.

Autor: ela