Pogotowie Prezentowe

Co z tą edukacją, czyli zabawki edukacyjne

Trwa moda na zabawki edukacyjne. Teraz, jak dobrze się przypatrzeć, każda zabawka jest edukacyjna. Nieważne jak bardzo, w jakim stopniu i czy rzeczywiście. Ważna jest informacja "zabawka edukacyjna", która stanowi klucz do serc (i portfeli) rodziców. Edukacja stała się marketingowym motorem napędowym. Dlaczego jest tak ważna?

Edukacyjne, czyli jakie?

Zabawka to produkt, którego zadaniem jest uczyć dzieci życia w społeczeństwie. Ma przygotowywać do dorosłej codzienności niezależnie od tego czy mamy do czynienia z pieskiem na sznurku, domkiem dla lalek, skrzynką małego mechanika, czy po prostu ze zwykłym, kolorowym pluszakiem. Zabawka wspiera rozwój,  a przecież rozwój to nic innego jak szeroko rozumiana edukacja, nie mająca jedynie w tym przypadku cech skodyfikowanego systemu. Dotyczy on różnych umiejętności - od tych najprostszych w postaci chwytania zabawki w dłonie, po zaawansowane rodzaje zabawy jak choćby odgrywanie ról społecznych. Dochodzimy tu więc do sedna sprawy - każda zabawka jest produktem edukacyjnym. Uczy, wspiera, pokazuje, nawet gdy nie nawiązuje bezpośrednio do matematyki, języka polskiego, historii czy geografii. Edukacja wpisana jest, ot tak, po prostu, w profil zabawki i to bez wyjątku. Dlaczego więc wielokrotnie mamy do czynienia z "produktem edukacyjnym"? Bo taki lepiej się sprzedaje, brzmi poważniej, bardziej profesjonalnie. Bo budzi zaufanie i, co ważne, każde czekać na owe efekty edukacyjne, których spragniony jest rodzic. Marketingowy wytrych? Sposób na lepszą sprzedaż? Pewnie tak, ale przecież siła marketingu nigdy nie zastąpi logicznego myślenia i analizowania tego, co kupujemy dla dziecka. Jeśli przyjmiemy perspektywę edukacyjną dla każdej zabawki, łatwiej nam będzie zaakceptować prezentowe wymysły dziecka. Ono już wie co zrobi z prezentem - ma swój plan zabawy, czytaj rozwoju. 

Przed nami, za niewiele ponad miesiąc, Dzień Dziecka. Zanim więc zaczniemy szukać wyjątkowych zabawek edukacyjnych, może po prostu zdecydujmy się na... zwykłą zabawkę??? Ona na pewno będzie edukacyjna :)

Pozdrawiamy

Zespół PaTaToy.pl


Tagi:
  • EKSPERCKO

Autor: ela